Kreeka kalanduse ja rannaturismi teemaline õppereis

KOOSTÖÖPROJEKTI 83401900060 TULEMUSARUANNE

Koostööprojekti nimetus:  Kreeka kalanduse ja rannaturismi teemaline õppereis

Koostööpartner: MTÜ Liivi Lahe Kalanduskogu

Koostööprojekti sihtrühm: MTÜ Peipsi Kalanduspiirkonna Arendajate Kogu ja MTÜ Liivi Lahe Kalanduskogu liikmed ning liikmete esindajad (31 inimest)

Koostööprojekti periood: 16.11.–23.11.2021. a

Koostöö sisu: Koostööprojekti  raames korraldati õppereis Kreeka Ateena ja Peloponnesose piirkonda.

Programm:

1.päev, 16.11, teisipäev

Kogunemine Tallinna lennujaamas kell 3.50. Air Baltic lend Tallinn – Riia – Ateena 5.40-6.30 / 7.55-11.05 Transfeer hotelli.

Tee peale jäävad külastused: Ateena Poseidoni avenüü rannikuäärsed arendused (Ateena linna avalikud rannad, arendused, mis tehti 2004. aasta olümpiamängudeks); muuseumilaev Averof (sõjaväelaev aastast 1910) ning Flisvosi sadam

Pealelõunal Pireuse piirkond ja sadam. Pireuse sadam on Kreeka suurim ja üks suurimaid kogu Euroopas.

Ööbimine hotell Triton Pireuse sadamas (2 ööd samas hotellis)

2.päev, 17.11, kolmapäev

Kell 2.00-4.00 (öösel) Pireuse Hulgimüügi Kalandusorganisatsioon tutvustab Pireuse kala müügi- ja ostuprotsesse. Pireuse kalaturu külastus www.pond5.com/stock-footage/item/99070366-greek-fish-market-port-piraeus-athens-greece  Pireuse kalaturg varustab kalaga kogu suuremat Ateena piirkonda, öösel kaubeldud kala jõuab poodidesse, turgudele juba hommikuks.

Piraeus kalapüügivahendite kauplus ja võrgu töökoda

Metrooga sõit Ateenasse. Ateena kalaturu külastus, toodete tutvustus turul

3.päev, 18.11, neljapäev

Teekond Tolo suunas: peatus Korinthose kanali ääres. Kanal valmis 1893, selle pikkus on 6,3 km, kõrgus umbes 80 m ja laius 25 m. Kanal ühendab Joonia merd Egeuse merega ning selle ajalooline roll merekaubanduses on olnud väga oluline.

Peatus Korintose mäe antiiksete templite juures. Soovijatele ekskursioon Mükeene arheoloogilisel alal.

Hotel King Minos Tolo (4 ööd)

Kohtumine Tolos KORALLI SINGLE MEMBER P.C. kalatööstuses, toodete tutvustus

https://fishfromgreece.com/en/hapo/our-organization/

4.päev, 19.11, reede

Tolo ja Iria Kalandusorganisatsiooniga kohtumine. Kohtumine kohalike kaluritega, et arutada reaalselt sel alal tegutsevate inimestega päevakohaseid küsimusi. Tolo sadama püüab kala 70 kalapaati. Varasemalt oli neid rohkem, kuid paljud on loobunud kalastamast ja tegelevad nüüd turismiga. Kalandusega saab tegeleda aasta ringi, kuid saagid on suhteliselt väikesed (50-100 kg päevas)

Oliiviõli tehase külastus. Kohalikud perekonnad hoiavad ülal vanu õlitootmise traditsioone. Kohaliku oliiviõli tootja juures tutvustatakse tootmisprotsessi ja produkte – hea näide tootmisprotsessi ja turismi ühendamisest, mida on võimalik rakendada ka rannakülas.

Didima meteoriidikraatri külastus – kraatrisse on rajatud kaks kirikut.

5.päev, 20.11, laupäev

Ouzo-tehase külastus. Oúzo nüüdisaegne põletamine algas suuresti 19. sajandi alguses pärast Kreeka iseseisvussõda. Aastaks 1932 arendasid tootjad välja uue oúzo valmistamise meetodi, kus kasutati vasest destillaatoreid. Nüüdseks on sellest saanud üldkasutatav meetod – pereettevõte, kus on ouzot valmistatud 150 aastat.

Napflioni kalaturg ja kokanduse õpituba – koos kalakokaga kohalikult turult tooraine soetamine kokanduse õpitoaks. Kokanduse õpitoas valmistati 5 erinevat kalarooga, mille kõik koostisosad (nt majonees, marineeritud porgandid jms.) valmistati ka kohapeal. Valmistatud kalatoitude menüü:  „Kakavia“ kalamehe supp, ateenlase kalasalat; kreveti „Saganaki“, praetud punane meriärn, tursk a la Spetsiota.

Pärastlõunal tutvumine Nafplioniga. Nafplion oli vaba Kreeka esimesse pealinn. Linn on erinevatel ajalooetappidel elupaigaks olnud paljudele erinevatele rahvastele.

6.päev, 21.11, pühapäev

Porose saare kalastusretk kahes grupis. Kohalik kalur tutvustab kohalikke püügiviise (mõlemal grupil võimalik kalastada 1 km pikkuse põhjaõnge liiniga, samuti tavaõngedega). Turismiperioodil turistidega kalastamine.

Neile, kes parajasti kalapüügi retkel ei viibi, Nemea veinimõis – kohaliku veinimõisa külastus, tutvumine Peloponnesose piirkonna veinidega.

Porose saare vabatahtlike merepääste seltsiga kohtumine.

7.päev, 22.11, esmaspäev

Sõit Tolo – Ateena. Keraamikatehase külastus. Stelios Art käsitöö- ja kunstikeskuse külastus – näited erinevate igapäevaasjade taaskasutusest

Piraeuse LAGOUDAKIS DIMITRIOS kalatööstuse külastamine. Merekalakasvatus

8.päev, 23.11, teisipäev

8.45 Trasfeer lennujaama. Air Baltic lend Ateena – Riia – Tallinn 11.45 – 14.55 / 18.15-19.05

Koostöö eesmärk: tutvuda Kreeka Ateena ja Peloponnesose poolsaare piirkonnaettevõtmistega, et teada saada, kuidas toimibkohalik kalandus- ja turismivaldkond, kalanduse ja turismiga seotud toodete ja teenuste arendamine ning kuidas on korraldatud ettevõtjate,omavalitsuste ja organisatsioonide vaheline töö ja koostöövõrgustike toimimine. Koostööpartnerid soovisid tutvuda kohalike kalanduspiirkondade parimate ettevõtlusnäidetega saamaks informatsiooni piirkonna kalandus- ja turismisektori tegevustest ning kalanduse, kalandusega seotud osalusturismi ja kohalikutoidu ja tooraine kasutamisest rannakalanduse tegevusraamistiku laiendamisel.

Projekti tulemused: kokku osales õppereisil 31 isikut. MTÜ Liivi Lahe Kalanduskogu 16 osalejat ja MTÜ Peipsi Kalanduspiirkonna Arendajate Kogu 15 osalejat (üks osaleja haigestus). Koostööprojekti tulemused parandavad koostööd ettevõtjate vahel, aitab kaasa uute ideede tekkimisele ja innovaatiliste lahenduste leidmisele, nii kalandusalase kui ka kalandusvälise (turism, kohalik toit jms) info ning teabe vastastikune vahetus.

Scroll to Top