Koostööprojekt 83401900028 tulemusaruanne

30. 03. 2020
Lisatud: 30 Märts 2020

Koostööprojekti nimetus: Lapimaal Lokka kalanduspiirkonna külastamine

Koostööpartner: MTÜ Liivi Lahe Kalanduskogu

Koostööprojekti sihtrühm: Peipsi ja Pärnumaa kalanduspiirkondade kala väiketöötlejad ja kalurid.

Koostööprojekti periood: külastus toimus perioodil 02.03.20 - 06.03.20

Koostööprojekti eesmärk: Koostööprojekti eesmärgiks on tutvuda Lokka järve kalastuskoperatiivi ettevõtmistega, et teada saada, kuidas toimib talvine kalapüük ja milliseid püügivõtteid ning püügivahendeid kasutatakse, kalandusega seotud toodete ja teenuste arendamine ning samuti kuidas on korraldatud ettevõtjate, omavalitsuste ja muude organisatsioonide vaheline koostöö toimimine.

Projekti tulemused: kokku osales 19 isikut

MTÜ Peipsi Kalanduspiirkonna Arendajate Kogu 10 osalejat

MTÜ Liivi Lahe Kalanduskogu 9 osalejat (1 osaleja haigestus)

Osalejad mõlemast piirkonnast said ülevaate Lapimaa kalamajanduse arendamisest ning toimimisest ehk kalapüügikorraldusest. Tutvuti kalapüügi aluste ja püügivahenditega ning kala otseturustamise võimalustega. Arvukalt oli kohtumisi kohalike kaluritega ja kalurite esindusorganisatsiooniga. Tugevnesid Pärnumaa ja Peipsimaa kalanduskogukodade omavahelised suhted.

KOOSTÖÖPROJEKTI 83401900015 TULEMUSARUANNE

28. 08. 2019
Lisatud: 28 August 2019

Koostööprojekti nimetus: „MTÜ Peipsi Kalanduspiirkonna Arendajate Kogu ja MTÜ Saarte Kalandus Ungari ja Austria kalandust tutvustav koolitusreis“

Koostööpartner: Mittetulundusühing Saarte Kalandus

Koostööprojekti sihtrühm: Koostööprojekti sihtrühmaks on piirkondade kalurid ja ettevõtjad, kuid ka kohalike omavalitsuste ja vabaühenduste esindajad.

Koostööprojekti periood: 12.03.–31.08.2019. a (õppereis toimus vahemikus 30.07.-06.08.2019.a.)

Koostöö sisu: Koostööprojekti raames korraldati õppereis Austria ja Ungari siseveekogude ääres asuvatesse erinevatesse kalanduse piirkondadesse.

Päevakava:

30. juuli - Lend Tallinn-Viin kell 6.45 – 8.05. Transfeer Viini. Viini linnaekskursioon nii bussiga kui jalgsi. Vaba aeg kesklinnas. Kell 14.00 – 18.00 Sõit Balatoni järve äärde.

31. juuli - Ungari Teaduste Akadeemia Balatoni Limnoloogia Instituut, Tihany https://www.bli.okologia.mta.hu/ Instituuti tutvustav ettekanne juhataja PhD DSc Ferenc Jordan´ilt. Balatoni kalandust tutvustav ettekanne uurija PhD Zoltán Vitál´ilt.

Tutvumine Mittetulundusühinguga Balatoni Kalamajandus, Siófok, ettekanne selle esindajalt, kalakasvatusvaldkonna direktorilt Ferenc Fodor´ilt, ekskursioon kalamajandi territoorimil, angerjapüügivahendi tutvustamine. Ühine lõunasöök Vana Kaluri restoranis (sisaldas ka kalamajanduse toodangut).

1. august - Osa rühmast tutvus põhjalikumalt Balatoni ja Balatonalmádi linna poolt turistidele pakutavaga, teine osa Väikese Balatoni kalanduse ning ökosüsteemide oleviku ja minevikuga, korraldaja: Éva Fejes, ökoturismi referent, Balatoni-Ülamaa Rahvuspargi Juhatus

Ekskursiooni Váikesel Balatonil (bussiga ja jalgsi) viis läbi endine Väikese Balatoni kalameeste pealik János Héri. Piirkonda tutvustavas lisaprogrammis oli veel Vörsi külamajamuuseum (iidvana, kalanduse ja järvega seotud loodusmajandusega tegelenud inimeste eluase), mille rookatuse (ehitustehnika) pakkus mitmetele huvi, samuti vanad tööriistad ning Kápolnapuszta pühvlireservaat (pühvel on ajalooliselt olnud piirkonna tugevaim tööloom – ka Ungari kalamajandid (nt Aranyponty Rétimajoris) kasvatavad neid suplusvõimalust vajavaid loomi kõrvalsissetulekuallikana ja rohuniidukite asemel).

2. august - Aranyponty – Rétimajor: ekskursioon kalatiikide juurde, kalamarjamajja; kalandusmuuseum giidiekskursiooniga (tõlkega), lõunasöök kohalikest kaladest http://www.aranyponty.hu/hu/retimajor/aranyponty-halaszati-muzeum Pealelõunal Velence järve ääres akvaariumi külastus (lisatasu eest). Õhtul Borkatakomba restoranis koos õhtusöögiga (lisatasu eest).

3. august - Linnatuur Budapestis. Laevasõit Doonaul eestikeelse jutuga. (lisatasu eest). Budapesti turuhalli külastus.

Budapesti põllumajandusmuuseumi külastus. (lisatasu eest). Szecheny termaalbasseinide külastus (lisatasu eest).

4. august – Puhkepäev, vaba programm. Võimalus tutvuda giidiga Budapesti kesklinnaga. Kuningalossi mägi ja Gellerti mägi.

5. august - Kohalejõudmine Neusiedleri järve äärde. Vastuvõtja hr Emmerich Varga (Kalastusühing Neusiedlersee http://www.fischereiverband-neusiedlersee.at). Tutvumine püügitehnika ja kohaliku seltsiga, kala väärindamine, lõunasöök kalarestoranis Golsis– perefirma tutvustus. Pealelõunal laevasõit Neusiedleri järvel Golsist Podersdorfi (lisatasu eest) – piirkonna ja järve kalanduse tutvustus.

6. august - Lend 8.50 - 12.05 Viin-Tallinn.

Koostöö eesmärk:Koostööprojekti eesmärgiks oli tutvuda Ungari ja Austria erinevate kalanduspiirkondade ettevõtmistega, et teada saada, kuidas toimib kohalik kalandus- ja vesiviljelusvaldkond, kalandusega seotud toodete ja teenuste arendamine ning samuti kuidas on korraldatud ettevõtjate, omavalitsuste ja organisatsioonide vaheline töö ja koostöövõrgustike toimimine. Samuti kalandus tegevuste mitmekesistamine ja turismi arendamine.

Projekti tulemused: kokku osales õppereisil 30 isikut. MTÜ Saarte Kalandus 14 osalejat ja MTÜ Peipsi Kalanduspiirkonna Arendajate Kogu 16 osalejat.

Koostööprojekt 834019790078 tulemusaruanne

11. 06. 2019
Lisatud: 11 Juuni 2019

Koostööprojekti nimetus: Living Lakes konverents

Koostööpartnerid: MTÜ Võrtsjärve kalanduspiirkond

Koostööprojekti sihtrühm: Konverents on suunatud järvede ja märgalade sidusrühmadele, sealhulgas majandussektori ettevõtted, kes saavad kasu vahetult järvede ökosüsteemis teenustest (nt turism, toit), põllumajandustootjad ja kalurid, haldusasutused ja poliitilised otsustajad kohalikul ja piirkondlikul tasandil, teadusasutused, valitsusvälised organisatsioonid ja muud kohalike kogukondade esindajad.

Koostööprojekti algus- ja lõppkuupäev: 5-10.05.2019

Koostööprojekti kirjeldus ja eesmärk: koostööprojekti eesmärgiks on osavõtt XV rahvusvahelisest Living Lakes konverentsist Hispaanias, Valencias 5-10.05.2019. Konverentsi teemaks on järvede ja märgalade taastamine ning valitsusvälise ja erasektori koostöö kliimamuutuste leevendamisel ning tegevusplaanide väljatöötamisel.

Elluviidud tegevused: 6.-9. maini toimus Living Lakes võrgustiku 15. rahvusvaheline konverents, mille motoks oli „märgaladeta maailm on veeta maailm“. Konverentsist võttis osa ligi 200 delegaati 41 riigist, sealhulgast Eestist kolm inimest Võrtsjärve ja kolm inimest Peipsi kalanduspiirkonnast. Valencias toimunud ürituse peamised teemad olid partnerlussuhete edukas toimimine järvede ja märgalade säästvas majandamises. Lisaks keskenduti strateegiatele ja konkreetsetele meetmetele kliimamuutustega kohanemiseks. Arutleti järve- ja märgalade majandamise ökoloogiliste, majanduslike ja sotsiaalsete mõõtmete üle (nt vee jalajälg, väljakutsed ja edukad näited järvede kaitsel, ökosüsteemi teenuste eest maksmine jne.). programm oli tihe ja huvitav, lisaks kohtuti ja saadi rohkesti uusi kontakte üle maailma. Samuti toimus külastus L’Albufera märgalale, mis on Living Lakes Hispaania partner. L’Albufera asub otse Valencia linna (700 000 elanikku) külje all ning see on rikkaliku ökosüsteemiga märgala, mis on ka tähtis rändlindude peatuspaik ning kalastus- ja põllumajanduspiirkond,

Koostööprojekti tulemus: Living Lakes konverentsil osalesid Peipsi kalanduspiirkonnast Kersti Oja MTÜ Peipsi Kalanduspiirkonna Arendajate Kogust, Margit Säre Peipsi Koostöö keskusest ning Tanel Pirk OÜ Puukujurid.

Koostööprojekti 834018790066 tulemusaruanne

21. 05. 2019
Lisatud: 21 Mai 2019

Peipsimaa võrgustike tugevdamine

Koostööpartnerid: MTÜ Piiriveere Liider, MTÜ Peipsi-Alutaguse Koostöökoda

Koostööprojekti sihtrühm: Peipsimaa võrgustike liikmed, kes panustavad Peipsimaa arendamisse ja turundamisse.

Koostööprojekti periood: juuni 2018 – detsember 2020 (PKAK tegevused lõpetatud mai 2019)

Koostööprojekti eesmärk: Eesmärk on panustada Peipsimaa võrgustike tugevdamisele ja arendamisele, et Peipsimaa arendamisel oleks ka jätk ning jätkusuutlikus ja meeskonna vaim edasiseks toimetamiseks. Projekti alaeesmärgid: muuta Peipsimaa võrgustikud tugevamaks; luua Peipsimaale tugevad meeskonnad, kes on motiveeritud, saanud uusi teadmisi ja ideid piirkonna arendamisel ja turundamisel; Peipsimaa võrgustikud on saanud uusi innovaatilisi ideid piirkonna arendamiseks;             toetada piirkonnas turismi turundamisega ja arendamisega seotud tegevusi ning EMKF ja Leader projektide elluviimist.

Koostööprojekti tegevused: PKAK tegevused projektis: Peipsimaa õppereis Lõuna-Portugali13.05-18.05 külastastati Peipsimaa ettevõtjatega Lõuna-Portugali Algarve piirkonda. Tutvuti kohaliku kultuuri ja toiduga ning suheldi kohalike turismi propageerivate inimestega. Portugalis elav giid näitas rahvuslike eripärasid ja rääkis kohalikust elu-olust. Kõik päevad olid a tihedalt sisustatud ning huvitavaid ja kasulikke külastusi täis. Näiteks küastasimti mitut Portugalile iseloomuliku pereettevõtet, kus palgati lisatööjõudu ainult hooajaliselt.

Esimesel päeval külastasiti tsitrusefarmi ja veiniistandust. Tsitrusefarmi põhitoodanguks on apelsinid ja klementiinid, mida suurel määral ostavad kohalikud hotellid ja osa toodangust eksporditakse lähiriikidesse. Veiniistanduse eripäraks on viinapuude kasvatamise tehnika. Teisel päeval tutvuti kohalike kalastajatega, kus sarnaselt meile on paigas kogused, mida ja kui palju võib püüda. Seejärel tutvusti looduspargiga, kus kogutakse meresoola erinevate basseinide abil. Pargis on heas sümbioosis soolakogumine, erinevate linnuliikide pesitsemine, kalandus ja turism. Kolmandal päeval tutvuti Albubeira vanalinna ja Lõuna-Portugali kultuuriga, seejärel tutvuti pesca (kalastus) turismiga. Kalastusretkel näidati erinevaid kalapüügi võtteid. Tähelepanuväärne oli sadama multifunktsionaalne kasutus. Viimasel päeval vaadati üle Faro linna vaatamisväärsused ja linna suurim turg. Turul oli suuresti esindatud kohalikud köögiviljad ja kalatooted. Pärast kohaliku kultuuriga tutvusmist liikusime edasi ürdiaeda. Kuna Portugalis on enamus ettevõtted väga perekesksed siis ka seda aeda pidas neljaliikmeline perekond.

Projekti tulemused: Peipsimaa ettevõtjad said palju inspiratsiooni ja uusi tuvusi, loodetavasti saab peatselt näha uusi nutikaid tooteid või teenuseid, saadud teadmisi kasutatakse peipsimaa arendamiseks.

Koostööprojekti 834018790070 tulemusaruanne

11. 06. 2019
Lisatud: 11 Juuni 2019

Koostööprojekti nimetus: : „MTÜ Peipsi Kalanduspiirkonna Arendajate Kogu ja MTÜ Võrtsjärve Kalanduspiirkonna Sloveenia ja Horvaatia kalanduspiirkondade koolitusreis“

Koostööpartnerid: MTÜ Võrtsjärve Kalanduspiirkond

Koostööprojekti sihtrühm: MTÜ Võrtsjärve Kalanduspiirkonna ja MTÜ Peipsi Kalanduspiirkonna Arendajate Kogu liikmed ja liikmete esindajad.

Koostööprojekti periood: 1.03.19 – 12.06.19 (koolitusreis 20.-27.05.2019)

Koostööprojekti eesmärk: tutvuda Sloveenia ja Horvaatia kalanduspiirkondade ettevõtmistega, et teada saada, kuidas toimib kalandusega seotud toodete ja teenuste arendamine ning kuidas on korraldatud ettevõtjate, omavalitsuste ja organisatsioonide vaheline töö ja koostöövõrgustike toimimine ning milliseid projekte on EMKF toel piirkondades rahastatud.

Koostöö sisu on õppereisi käigus nii kalandusalase kui ka kalandusvälise (nt turism, kohalik toit jms) sh kalurkonnale püügivälisel ajal alternatiivtegevusi võimaldava info ning teabe vastastikune vahetus.

Koostööprojekti mõju avaldub eelkõige selles, et anda piirkonnas tegutsevatele rannakaluritele ja kalandusega tegelevatele ettevõtjatele võimalus omandada piiriüleseid kalandusvaldkonna teadmisi ja kogemusi. Samuti saada uusi ideid kuidas enda püütud kala ise väärindada ja sellest valmistatud toodete müügist suuremat tulu teenida.

Projekti tulemused:

Peipsi kalanduspiirkonnast osales õppereisil 18 isikut, Võrtsjärve piirkonnast 15 isikut.

Osalejad said hea ülevaate kalanduse traditsioonidest Sloveenias ja Horvaatias. Tutvuti kalapüügi aluste ja püügivahenditega ning kala otseturustamise võimalustega.

Koostööprojekti 834017780003 tulemusaruanne

13. 05. 2019
Lisatud: 13 Mai 2019

Peipsimaa sihipärane turundamine 2016-2019

Koostööpartnerid: MTÜ Jõgevamaa Koostöökoda, MTÜ Tartumaa Arendusselts, MTÜ Piiriveere Liider, MTÜ Peipsi-Alutaguse Koostöökoda

Koostööprojekti sihtrühm: Piirkonda külastavad sise- ja välisturistid; projekti tegevuspiirkonna kogukonnad, kohalikud omavalitsused, arendusorganisatsioonid ja koostöövõrgustikud; kaudseteks kasusaajateks on kõik piirkonna elanikud - suurenenud turistide arvu tõttu tõuseb piirkonna tulubaas, mis omakorda aitab kaasa uute töökohtade tekkele ning investeeringute suurenemisele piirkonnas.

Koostööprojekti periood: oktoober 2016 – aprill 2019

Koostööprojekti eesmärk: Peipsimaa kui reisisihi positiivse maine kujundamine ja Peipsimaa ühisturundus. Projekti alaeesmärgid: muuta Peipsimaa tuntumaks erinevates sihtturumaades; luua Peipsimaale huvitava, põneva ja jätkusuutliku piirkonna kuvand; tuua piirkonnale tuntust ja külastajaid tutvustades Peipsimaad nii sise- kui välisturistile; toetada piirkonnas turismi turundamisega ja arendamisega seotud tegevusi ja Leader ning Euroopa Merendus- ja Kalandusfondi projektide elluviimist; piirkonna kalanduse ja Peipsi järvega seotud tegevuste populariseerimine.

Koostööprojekti tegevused: PKAK tegevused projektis: 2017. aastal osaleti Tourest messil, anti välja Peipsimaa sündmuste kalender, Peipsimaa tegevusi reklaamiti ajalehes Peipsirannik, viidi läbi Peipsimaa koostööfoorumi õppereis Sardiiniasse. 2018. aastal viidi läbi reklaamkampaania Läti turule, Moskva ajakirjanike pressireis ja soetati fotosid Peipsimaa tulevaste reklaamkampaaniate jaoks. 2019. aastal osaleti Leedu messil, anti välja sündmuste kalender ja Peipsimaad tutvustav video. Koostööpartnerite poolt viidi läbi veel mitmeid erinevaid tegevusi: uuendati visitpeipsi.com kodulehte, viidi läbi külastajate uuring, osaleti erinevatel messidel (Soomes, Leedus, Lätis, Eestis), viidi läbi erinevaid pressireise (Valgevene, Soome, Holland), Peipsi Toidu võrgustiku koolitusprogrammid, anti välja erinevaid trükiseid jms.

Projekti tulemused: Peipsimaa piirkonna maine turismisihina on tõusnud, kasvab sise- ja välisturistide arv piirkonnas. Kasvab kohalike omavalitsuste tulubaas. Kasvab Peipsimaa teenusepakkujate arv ja kasvab ka teenuste mitmekesisus. Kogukonnad ja kohalikud ettevõtjad on pidevalt kaasatud turismiarendamisse ning uute toodete ja teenuste loomisesse.